Product detail:
A plastic safe, technically proven, high purity cleaning solvent. Non-corrosive, non-staining, rapid, complete evaporation. Leaves no residue. Removes light contaminants, atmospheric oils, moisture from precision electronic/electrical equipment.
| Applications | Video heads/drums, navigation & telecommunication equipment, counter, marine electronics equipment, Servo equipment, transmitters & receivers, laboratory & precision electronic equipment |
| Unit Package Description | 567 Gram Aerosol |
| Generic Description 1 | Precision Electronic Cleaning Solvent |
| Brand | CRC |
| Net Fill | 350 Grams |
| UPC Code | 078254220161 |
| Unit Dimensions | 23.95H x 6.68W x 6.68D cm |
| Units Per Case | 12 |
| Case Dimensions | 24.64H x 21.08W x 28.19D cm |
| Cases Per Pallet | 152 |
| Case Weight | 5.44 kg |
| I 2 of 5 Code | 30078254220162 |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Mild Solvent |
| Base Type | Solvent |
| Flashpoint | <-18°C |
| Flammability | Extremely Flammable |
| Specific Gravity | 0.66 |
| KB Value | Not Determined |
| Plastic Safe | Yes |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Dielectric Strength | Not Determined |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| NSF Registered | No |
| Aerosol Flammability Level | III |
| 360 Valve | Yes |
| DOT Proper Shipping Name | Consumer Commodity |
| VOC % (Federal) | 94.4 |
| VOC g/L (Federal) | 626.2 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 5.22 |
| VOC Category | Not Regulated |















