Most Flexible Inova-Pro Progressive Lens
DOMAS, established in 1990. It has its manufacturing and R& D facilities in North Sumatera, Indonesia. Domas produces a broad range of finished and semi-finished lenses as well as provides lab services for Rx lenses. We are dedicated to progressively improving the vision of sight-challenged spectacle wearers.
Our products are in compliance with international standards and have been exported to over 30 countires worldwide.
Our Product Types
1. Ophthalmic Plastic and Glass Lenses,
2. Progressive Lenses,
3. Bifocal Lenses,
4. Single Vision Lenses,
5. Finish and Semi-finished lenses,etc
Progressive Lenses
Inova-Pro is the most advance soft finest progressive lens.
It is flatter, thinner and lighter progressive lens.
Designed to fit any size frame, small or large.
Inova-Pro has been specifically developed for the best performance usage at indoor and outdoor environments where clear, comfortable vision is essential in the near computer–reading range and far distance view.
Features:
1. Multi-design: aspherical, soft, asymmetric, decentration, full addition
2. Wide viewing area and extensive reading zone
3. Minimized astigmatism
4. Easy adaptation for first-time and experienced progressive lens wearers
Specifications:
| Product | Progressive Lens |
| Type | Inova-Pro |
| Place of Origin | Propinsi Sulawesi Utara, Indonesia |
| Brand Name | Domas |
| Model Number | Flexi Inova Pro |
| Lenses Material | Plastic |
| Vision Effect | Progressive |
| Coating | HMC |
| Lenses Color | Clear |
| Less distortion | wide viewing zones |
| Length of Corridor | 11.0 mm |
| Minimum Fitting Height | 17.0 mm |
| Material | Organic 1.50 |
| Diameter | 65 mm (Finish), 70 mm (Semi Finish) |
| Finish | SPH +2.00 up to -2.00 ; ADD 1.00 up to 3.00 |
| Semi Finish | BASE 1.50, 3.00, 5.00, 7.00 ; ADD 1.00 up to 3.00 |
| Management Certification | ISO 9001:2008 |
| Offer Type | OEM Service |
| Price | Get Latest Price |
| Payment Terms | L/C,T/T |

Verified Company
PT. DUTAMULTI INTIOPTIC PRATAMA

