1.5 Round Segment Domas Lens
DOMAS, established in 1990. It has its manufacturing and R& D facilities in North Sumatera, Indonesia. Domas produces a broad range of finished and semi-finished lenses as well as provides lab services for Rx lenses. We are dedicated to progressively improving the vision of sight-challenged spectacle wearers.
Our products are in compliance with international standards and have been exported to over 30 countires worldwide.
Our Product Types
1. Ophthalmic Plastic and Glass Lenses,
2. Progressive Lenses,
3. Bifocal Lenses,
4. Single Vision Lenses,
5. Finish and Semi-finished lenses,etc
Lenses
Specifications:
| Place of Origin | Indonesia |
| Product | 1.5 ROUND SEGMENT |
| Index | 1.50 Organic |
| Segment size | 28 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Segment Drop | 5.00 mm |
| Finish | SPH +2.00 up to -1.00, ADD +1.00 up to +3.00 |
| Semi-finish | Base 2, 4, 6, 8, ADD +0.75 up to +3.50 |
| Management Certification | ISO 9001:2008 |
| Offer Type | OEM Service |
| Price | Get Latest Price |
| Payment Terms | L/C,T/T |

Verified Company
PT. DUTAMULTI INTIOPTIC PRATAMA

